Informatika a informační technologie

Od roku 2003 je v naší škole zavedena rozšiřující výuka informatiky. Předmět je realizován od 5. ročníku a umožňuje žákům dosáhnout základní úrovně informační gramotnosti. Dovednosti získané v informatice umožňují žákům aplikovat výpočetní techniku jak v ostatních oblastech základního vzdělávání, tak v navazujícím studiu a osobním životě. Naučí se orientovat ve světě informačních technologií a zpracovávání dat.

Výuka probíhá ve dvou plně vybavených učebnách za použití nejmodernějších technologií pro tento předmět.

5. ročník (dotace 1 hodina týdně)

• základní terminologie výpočetní techniky
  • operační systém, jeho ovládání a základní funkce (práce se soubory a adresáři, kopírování, základy práce v síti, atd.)
  • metody a nástroje vyhledávání informací, formulace požadavku při vyhledávání na internetu
  • základní způsoby online komunikace (e-mail, instant messaging, internetová telefonie)
  • základní práce s textem (seznámení s programy Microsoft Word a Microsoft Excel)
  • základní funkce grafického editoru (seznámení s programem Malování)
  • technika psaní všemi deseti prsty (program All Ten Fingers)
  • bezpečnost práce s internetem

6. ročník (dotace 1 hodina týdně)

• historie počítačů
  • součásti počítače, vstupní/výstupní zařízení
  • operační systémy
  • textový editor Microsoft Word (obecné standardy při psaní textu, formátování textu, tabulky, vkládání tvarů, obrázků, klipartů, atd.)
  • tabulkový procesor Microsoft Excel (základní matematické funkce a vzorce)

7. ročník (dotace 1 hodina týdně)

• vektorová grafika - program Zoner Callisto (princip a vlastnosti křivek, tvarování objektů, sloupcový/umělecký text, Bezierovy křivky, atd.)
  • tvorba prezentací - program Microsoft PowerPoint (obecné standardy při tvorbě prezentací, šablony, animace snímků/objektů, efekty)

info3info1

8. ročník (dotace 1 hodina týdně)

• hardware
  • textový editor Microsoft Word (využití pracovních nástrojů pro náročnější zpracování souborů - tvorba vlastních grafických objektů, schémata, obchodní korespondence)
  • tabulkový procesor Microsoft Excel (složitější matematické funkce a vzorce, podmínky, propojování více listů, grafy, atd.)
    info2

9. ročník (dotace 1 hodina týdně)

• ochrana autorských práv, používání stažených dat
  • rastrová grafika - program Gimp (úprava fotografií, efekty, koláže, atd.)
  • tvorba webových stránek (základy jazyka HTML, vlastní web pomocí CSS šablony, umístění prezentace na internet, protokol FTP)